صنایع فولاد یکی از صنایع مهم و پایه محسوب شده و پس از نفت و گاز پرحجم ترین کالای تولیدی کشور به شمار می‌رود. بسیاری از صنایع پایه از قبیل ماشین‌آلات، کشتی سازی، خودروسازی، معدن، حمل و نقل و ساختمان‌سازی به این صنعت وابسته هستند.

به موازات پیشرفت صنعت فولاد، ماشین آلات و تجهیزات بکار رفته در این صنعت نیز دچار تکامل و رشد گردید. کوره ذوب آهن، ماشین‌آلات و تجهیزات ریخته‌گری، فورج و نورد از جمله این موارد است. همچنین گیربکس‌ها از جمله تجهیزات مهمی هستند که در صنعت فولاد بکار گرفته می‌شوند.

با توجه به ساخت انواع آلیاژ در فولاد سازی کلیه محصولات  که دارای حدود 2 هزارم درصد تا 2 درصد کربن باشند فولاد گفته می‌شود.

 خواص فولاد نسبت به درصد کربن به کار رفته در آن متفاوت است. البته فولاد می‌تواند علاوه بر کربن و آهن دارای عناصر آلیاژی دیگری هم باشد، اما همانطور که گفته شد این دو عنصر (آهن و کربن) به صورت ثابت در تمامی انواع فولاد وجود دارند.

همانطور که گفته شد کوره ذوب آهن، ماشین‌آلات و تجهیزات ریخته‌گری، فورج و نورد از جمله تجهیزات اصلی یک کارخانه تولید فولاد هستند. همچنین وجود انواع نوارنقاله و کانوایرها و انواع جرثقیل در صنعت فولاد، ضرورت بکارگیری انواع تجهیزات ابزار دقیق را در این صنعت اثبات می‌کند.

شرکت کیان ابزار آریا با تکیه به دانش فنی کارشناسان این شرکت  در صنایع فولاد و ریخته‌گری در هر مرحله از فرآیند تولید پشتیبانی می‌کند تا هزینه های تولید را کاهش دهید. عمر مفید تاسیسات را افزایش دهید و در نهایت  تضمین کیفیت محصول نهایی

از جمله مهترین پارامتر هایی این تجهیزات که در صنعت فولاد به کار می‌رود می توان به موراد ذیل اشاره کرد:

تجهیزات کنترل کیفیت فلزات

فرآیندهای عملیات حرارتی برای موفقیت آمیز بودن فرآیند به یک فضای کاملاً کنترل شده نیاز دارند. این فرآیندهای فلزی اغلب برای ساخت قطعات حیاتی در آلیاژهای خاص برای صنایعی مانند هوافضا، خودروسازی، پتروشیمی یا انرژی هسته‌ای استفاده می‌شوند. کنترل ضعیف جو کوره می تواند کیفیت آلیاژها را تحت تاثیر قرار دهد و پیامدهای مالی و ایمنی به همراه داشته باشد.

عواقب نداشتن محیط کنترل شده در حین ساخت آلیاژ چیست؟

اگر جو در کوره عملیات حرارتی کنترل نشود، آلیاژ می تواند آلوده شود. این می تواند منجر به از دست دادن استحکام و شکل پذیری و همچنین افزایش شکنندگی شود. ریزساختار آلیاژ نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد و در نتیجه پایداری ابعادی ضعیف و عمر مفید کاهش یابد. علاوه بر این، اتمسفرهای کنترل نشده می تواند باعث خوردگی و سایر اشکال آسیب به آلیاژ شود.

در برخی موارد، آلودگی حتی می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن آلیاژ شود.

چگونه از عملیات حرارتی کارآمد در یک جو کنترل شده اطمینان حاصل کنیم؟

یک جو کنترل شده برای عملیات حرارتی کارآمد ضروری است. با جلوگیری از آلودگی، تضمین می کند که آلیاژ تیمار شده خواص خود را حفظ می کند.

این امر به ویژه در صنایع خودروسازی، شیمیایی و انرژی هسته‌ای که شرایط زیر اعمال می‌شود، اهمیت دارد. دمای بالا  مواد شیمیایی تهاجمی فشارهای شدید

عدم وجود اتمسفر کنترل‌شده می‌تواند منجر به واکنش‌های شیمیایی روی سطح مجموعه فلزی شود که تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرد، کیفیت و عملکرد آن را به خطر می‌اندازد و منجر به رد شدن قطعات می‌شود.

چنین شرایطی منجر به خسارات مالی، زمان از دست رفته و عواقب بالقوه خطرناک برای مشتری می شود که بدون تشخیص ضعف از قطعه استفاده می کند. علاوه بر این، یک اتمسفر ضعیف کنترل شده می تواند به کوره آسیب دیده یا بدتر از آن، آسیب رساندن به کارکنان منجر شود.

چگونه از عملیات حرارتی کارآمد در یک جو کنترل شده اطمینان حاصل کنیم؟

یک کوره عملیات حرارتی با اتمسفر کنترل شده، محیطی بهینه را برای اجزای فلزی در طول فرآیند عملیات حرارتی فراهم می کند.

با کنترل دقیق ترکیب و جریان گاز در داخل کوره، کنترل دقیق دما و حداقل اکسیداسیون یا کربن زدایی حاصل می شود.

نتیجه بهبود کیفیت و ثبات محصول و همچنین افزایش راندمان تولید است. به منظور اطمینان از عملیات حرارتی کارآمد در یک جو کنترل شده، نظارت و کنترل دقیق پارامترهای زیر مهم است:

اتمسفر کوره: برای حفظ ترکیب گاز مورد نظر، اتمسفر کوره باید دائماً تحت نظارت و کنترل باشد.

دما: دمای داخل کوره باید به دقت کنترل شود تا کیفیت محصول ثابت باشد.

رطوبت: رطوبت داخل کوره باید به دقت کنترل شود تا از اکسید شدن یا کربن زدایی اجزای فلزی جلوگیری شود.

فشار: فشار داخل کوره باید به دقت کنترل شود تا از جریان بیش از حد گاز به داخل کوره جلوگیری شود.

با کنترل دقیق این پارامترها، می توان به عملیات حرارتی دقیق در یک فضای کنترل شده دست یافت و در نتیجه کیفیت و قوام محصول را بهبود بخشید. گازهای بی اثری که معمولاً در فرآیندهای عملیات حرارتی استفاده می شوند، آرگون (Ar)، هلیوم (He) و نیتروژن (N2) هستند.

درجه ای که اتمسفر را می توان بی اثر نامید بستگی به عواملی مانند نوع گاز، سطح خلوص آن، دماهای درگیر و ماده در حال پردازش دارد. بسته به گاز یا مخلوط گاز مورد استفاده، این فرآیند به انواع مختلف عملیات حرارتی: بازپخت، سخت شدن خنثی، تمپر، نیترید، تف جوشی یا لحیم کاری.

  • تجهیزات انطباق با استانداردهای فعلی جهان
  • تجهیزات بهره وری انرژی بالا
  • تجهیزات ایمنی پرسنل و کارخانه