صنعت غذا و نوشیدنی موظف است برای حفظ کیفیت مواد غذایی و جلوگیری از آلودگی هایی که سلامت و ایمنی مصرف کنندگان را به خطر می اندازد، دستورالعمل ها و مقررات سختگیرانه را رعایت کند. از آنجایی که رعایت ایمنی مواد غذایی بسیار حیاتی است، حتی کوچکترین مسائل می تواند بر ایمنی مواد غذایی تأثیر بگذارد و منجر به توقف غیرمنتظره شود. ابزار دقیق تجهیزات فرآوری مواد غذایی برای جلوگیری از این مسائل با نظارت بر فرآیندها و ارائه مدیریت کیفیت برای کل فرآیند تولید از آماده سازی محصول تا برچسب گذاری و بسته بندی استفاده می شود.

نمونه هایی از استفاده از ابزار دقیق برای کاربردهای جابجایی غذا و نوشیدنی عبارتند از:

  • نظارت بر فرآیند پخت گوشت، شیرینی و سایر غذاهای آماده
  • اطمینان از سازگاری برای تجهیزات خودکار برش گوشت، پنیر یا نان
  • استفاده از تصویربرداری دیجیتال برای شناسایی و طبقه بندی مواد تشکیل دهنده
  • اندازه گیری میزان رطوبت در محصولات پخته شده و سایر غذاهای آماده
  • تجزیه و تحلیل چگالی مایع الکل، لبنیات و سایر نوشیدنی ها
  • نظارت بر دما برای پاستوریزه کردن شیر و سایر محصولات لبنی
  • پردازش زباله های جامد و سیال برای انطباق با استانداردهای پایداری زیست محیطی

تولید مواد غذایی و آشامیدنی برای جلوگیری از هرگونه آلودگی میکروبی در سرتاسر مرکز تولید نیازمند شرایط بهداشتی دقیق است. انواع  تجهیزات ابزار دقیق مورد استفاده در این صنعت توسط استانداردهای نظارتی ملی و بین المللی از سازمان های مختلف مستقل مانند FDA تنظیم می شوند. این تجهیزات با دقت زیادی ساخته می‌شوند تا از گیر افتادن ذرات غذا و محصولات جلوگیری شود که به میکروارگانیسم‌ها اجازه تجمع می‌دهد. مواد مورد استفاده در این تجهیزات باید هم نسبت به محصول و هم به مواد پاک کننده بی اثر یا غیر واکنشی باشند. علاوه بر این، نیز باید مقاوم در برابر خوردگی و غیر سمی باشند. به طور کلی، فولاد ضد زنگ برای تولید و الایژهای تخصصی  تماس مستقیم برای صنایع غذایی و نوشیدنی ایده آل است.

انواع تجهیزات در صنایع غذایی به شرح زیر می باشد:

مجموعه ای از ابزارهای ارائه شده برای اندازه گیری در صنایع غذایی شامل سوئیچ های سطح پدالی چرخشی،ترانسمیتر های  سطح اولتراسونیک و مایکروویو، ترانسمیتر های  فشار، سنسورها و فرستنده های دما و ابزارهای پیشرفته آنالیز مایع می باشد.

صنایع غذایی
صنایع غذایی

شرکت کیان ابزار آریا پیشرو ارائه دهنده تجهیزات اتوماسیون و ابزار دقیق برای صنعت غذا و نوشیدنی است. ما می دانیم که تجهیزات کنترلی و نظارتی قابل اعتماد و با دقت بالا چقدر برای پردازش مواد غذایی و نوشیدنی اهمیت دارد. تیم ما تجربه ارائه راه حل های کامل برای طیف گسترده ای از صنایع را دارد و می تواند به شما کمک کند تا بهترین ابزار دقیق را برای نیازهای پردازش غذا و نوشیدنی خود انتخاب کنید.

ابزار دقیق مواد غذایی و آشامیدنی برای تکرارپذیری و کنترل کیفیت:

تکرار پذیری برای اطمینان از طعم و کیفیت ثابت، نوشابه و سایر نوشیدنی ها مهم است. در تولید نوشابه، ابزار دقیق مواد غذایی و نوشیدنی برای نظارت و اندازه گیری غلظت و افزودن طعم دهنده ها و سایر افزودنی ها مفید است. برای کارخانه های تغلیظ، از حسگرها و سایر ابزار دقیق برای نظارت بر قوام در طول فرآیند دم کردن استفاده می شود. این می تواند شامل اندازه گیری سطوح pH، نظارت بر دمای مخلوط، و نظارت بر فرآیندهای تخمیر و فیلتراسیون باشد. ابزار دقیق تجهیزات پردازش نوشیدنی نیز با راه حل های خودکار برای بسته بندی، برچسب زدن، بسته بندی و حمل و نقل نوشیدنی ها استفاده می شود.