حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در انرژی با سیستم آنالیز گاز، طیف گسترده ای از آنالایزرهای گاز و مانیتورهای گرد و غبار برای نظارت بر انتشار و کاهش آلودگی هوا، بهینه سازی کنترل احتراق و سایر فرآیندهای صنعتی. امری بسیار مهم و ضروری است.

آنالایزرهای گاز فرایندی برای کنترل اتمسفر در تمامی این فرآیندها با قابلیت اندازه گیری سریع و دقیق نسبت هایی مانندAr/He، Ar/N2، He/N2، H2/Ar یا H2/N2 استفاده می شود. این تجهیزات در صنعت به انسان کمک میکند تا به میزان قابل توجهی الاینده های زیست محیطی را کاهش دهد. فرایند تولید با بیشترین بهره وری و بازده بالا کار کند. این تجهیزات در صنایع مختلف به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد که در این قسمت به طور کامل مورد برسی قرار میگیرد .

به عنوان مثال در یک فرایند فولاد سازی اگر دما > 1000 درجه سانتیگراد و H2 > 50٪  سطوح بالای رطوبت در فازهای کم هیدروژن مقدار قابل توجهی از ذرات جامد وجود دارد. راه حل این شرکت برای کنترل H2/N2 یک کابینت صنعتی فشرده است که شامل موارد زیر است:

 • تحلیلگر تشخیص هدایت حرارتی (TCD)
 • یک سیستم نمونه گیری گاز که به طور خاص برای شرایط عملیاتی کوره اقتباس و طراحی شده است.

از آنجایی که رسانایی حرارتی در بین اجزای گاز متفاوت است، هنگامی که تغییری در غلظت جزء تحت اندازه‌گیری وجود دارد، هدایت حرارتی گاز نمونه تغییر می‌کند تا بر دمای سیم پلاتین تأثیر بگذارد. آنالایزر از تغییر دما برای تعیین غلظت گاز استفاده می کند.

در این قسمت یک نمونه  طراحی سیستم آنالایزر گاز کنترل کوره عملیات حرارتی مورد بررسی قرار میگیرد :

این آنالیزگر هدایت حرارتی TCD و کل سیستم نمونه برداری را که به طور ویژه برای اطمینان از ایمنی آنالیزور طراحی شده و اندازه گیری دقیق، که  میزان  قابل اعتماد غلظت H2 را تضمین می کند.

آنالیزگر هدایت حرارتی TCD
آنالیزگر هدایت حرارتی TCD
شماتیک عملکرد سیستم TCD
شماتیک عملکرد سیستم TCD

از  دلایل محبوبیت این نوع انالایز در بین صنعت گران حوزه فولاد سازی و صنایع دیگر میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نصب و راه اندازی آسان
 • سیستم آنالایزر گاز ZAF به عنوان یک ابزار کلید در دست ارائه می شود.
 • پس از تحویل، آماده اتصال، کالیبره و بهره برداری است
 • راه حل طراحی شده برای کوره شما
 • سیستم تحلیلی متناسب با شرایط فرآیند و محیط مانند دما، مقدار گرد و غبار، اجزاء و غلظت گاز و رطوبت
 • انعطاف پذیری زیاد و طیف وسیعی از کاربردها
 • برای کوره های جدید و موجود، قابل انطباق با اکثر انواع اتمسفرهای کنترل شده تا 8 جزء گاز را می توان به طور جداگانه یا همزمان اندازه گیری کرد.
 • تعمیر و نگهداری آسان و فواصل خدمات طولانی
 • سیستم تصفیه گاز نمونه از اجزای قوی و فیلترهایی تشکیل شده است که به راحتی قابل تعویض هستند.
 • اندازه گیری با دقت بالا
 • آنالایزر گاز TCD با دقت بالا با مشخصات تضمین شده
 • تداخل متقابل به لطف یک ماشین حساب هوشمند لغو می شود.

نگاه اجمالی به آنالایزهای صنعت گاز :

آنالایزرهای آنلاین در سراسر زنجیره ارزش گاز طبیعی استفاده می شود. محل چاه برای درک نیازهای تصفیه در کارخانه فرآوری نظارت می شود. در طول پردازش، H2S باید قبل از پیش مایع سازی LNG یا خط لوله فروش به سطوح ppm پایین کاهش یابد. در طول مسیرهای طولانی خط لوله، گاز طبیعی و مایعات گاز طبیعی (NGL) باید برای اطمینان از رعایت قرارداد نظارت شوند. در نهایت، در مرحله انتقال و توزیع، گاز طبیعی باید از نظر حجم اصلاح شود.

هر برنامه کاربردی به فناوری مناسب نیاز دارد تا به سرعت رویدادهای غیرمنتظره را شناسایی کند تا از “قفل کردن” شبکه خط لوله جلوگیری شود. در زیر مجموعه کاملی از راه حل ها برای ارائه اطمینان اندازه گیری به اپراتورها را خواهید دید.

نگاه اجمالی به انالایزهای صنعت پالایش نفت :

آنالایزرهای آنلاین در طول تولید نفت در تمام طول فرآیند پالایش استفاده می شوند. در طول تولید نفت، نفت خام باید از آب خارج شود. در طول فرآیند پالایش، پس از تقطیر، هر بخش هیدروکربنی یک سری مراحل فرآوری را طی می کند که نیازمند شرایط عملیاتی خاصی است. برای حفظ انطباق با قرارداد، محصولات نهایی باید دارای مشخصات خاصی باشند.

هر برنامه کاربردی برای شناسایی سریع ناراحتی‌های غیرمنتظره و اطمینان از کیفیت محصول، به فناوری مناسب نیاز دارد.

نگاه اجمالی به انالایزهای صنعایع شیمیایی وپتروشیمی :

صنایع شیمیایی و پتروشیمی به تحلیلگرهای فرآیند برای کمک به آنها در بهینه سازی عملیات کارخانه متکی هستند. به منظور بهبود کیفیت محصول و شناسایی سریع اختلالات فرآیند، باید به طور مداوم بر خواص فیزیکی و شیمیایی مختلف نظارت شود. اگر محصولات نهایی نیازهای مشتری را برآورده نکنند، سود تأثیر منفی می گذارد.

هر برنامه کاربردی برای شناسایی سریع ناراحتی‌های غیرمنتظره و اطمینان از کیفیت محصول، به فناوری مناسب نیاز دارد.

نگاه اجمالی به انالایزهای صنعایع غذایی :

صنعت غذا و نوشیدنی به آنالیزگرهای فرآیند متکی است تا به آنها در بهینه سازی کیفیت محصول کمک کند. برای دستیابی به ثبات در کیفیت، اطمینان از انطباق با سلامت و ایمنی و به حداکثر رساندن بازده، خواص فیزیکی و شیمیایی مختلف باید به طور مستمر پایش شوند. اگر محصولات نهایی نیازهای مشتری را برآورده نکنند، سود تأثیر منفی می گذارد. مقادیر زیادی آب باید تصفیه شود تا با مشخصات مواد اولیه مطابقت داشته باشد.

هر برنامه کاربردی برای شناسایی سریع ناراحتی‌های غیرمنتظره و اطمینان از کیفیت محصول، به فناوری مناسب نیاز دارد.

نگاه اجمالی به انالایزهای تسویه خانه ها و فاضلاب های صنعتی :

تصفیه خانه های فاضلاب به تحلیلگرهای فرآیند متکی هستند تا اطمینان حاصل کنند که پساب آنها با مقررات سازگاری با محیط زیست مطابقت دارد. برای دستیابی به این امر از فرآیندهای مختلفی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود که باید نظارت شود. روغن باید از فاضلاب جدا شود. نیتریفیکاسیون و نیترات زدایی به شرایط عملیاتی خاصی نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که آمونیاک به نیتریت تبدیل می شود. برای فاضلاب صنعتی، فلزات سنگین نیز باید حذف شوند.

تأسیسات تصفیه آب، آب منبع خود را برای درک نیازهای تصفیه بیشتر در پایین دست کنترل می کنند. در طول زمستان، غلظت کلرید به دلیل سنگ نمک مورد استفاده برای یخ زدایی جاده ها افزایش می یابد. عملیات انعقاد و لخته سازی، همراه با اکسیداسیون و فیلتراسیون، آلودگی ها را از آب حذف می کند. توزیع باید الزامات خاصی را برآورده کند تا آب برای مصرف انسان ایمن باشد. هر برنامه کاربردی برای شناسایی سریع ناراحتی‌های غیرمنتظره و اطمینان از کیفیت محصول، به فناوری مناسب نیاز دارد.

نگاه اجمالی به انالایزهای نیروگاه و تولید انرژی :

نیروگاه ها از مقادیر بیش از حد آب استفاده می کنند که باید برای به حداکثر رساندن راندمان انتقال حرارت تصفیه شود. نیروگاه های هسته ای اسید بوریک را برای بهینه سازی کنترل شار نوترون نظارت می کنند. گاز دودکش باید به طور موثر پاک شود تا بتوان آن را دوباره به کارخانه بازیافت کرد. روغن های روان کننده باید مشخصات کیفی دقیقی داشته باشند تا عملکرد توربین را بهینه کنند. در طول فرآیند، نشت مایع تبادل حرارت باید کنترل شود تا از آسیب به تجهیزات جلوگیری شود.

بیوگاز محل دفن زباله حاوی ناخالصی ها (H2S) است که باید قبل از خط لوله گاز فروش حذف شود. پردازش گاز H2S بالا خطر آسیب خوردگی تجهیزات را افزایش می دهد و اپراتورها را به خطر می اندازد. اگر H2S به طور موثر تمیز نشود یا اگر Btu به تعهدات قراردادی عمل نکند، بیوگاز باید شعله‌ور شود که بر سود تأثیر منفی می‌گذارد.

هر برنامه کاربردی برای شناسایی سریع ناراحتی‌های غیرمنتظره و اطمینان از کیفیت محصول، به فناوری مناسب نیاز دارد.