صنعت معدن نشان دهنده مجموعه ای از فرآیندهایی است که با استخراج، مدیریت و فرآوری مواد معدنی جامد طبیعی از سطح زمین درگیر هستند. به عنوان یک محصول معدن، ممکن است محصولات مختلف از نظر اقتصادی با ارزش به دست آید، مانند زغال سنگ، الماس، سنگ معدن فلزی، نفت و غیره.

ابزارهای اندازه گیری معدنی نظارت بر زمان واقعی تجهیزات جابجایی مواد از جمله سنگ شکن ها، آسیاب ها، پمپ ها، سلول های شناور و پاک کننده ها را فراهم می کنند. آنها همچنین برای نظارت بر سطح پر شدن در وسایل نقلیه حمل و نقل، سیلوها و مخازن ذخیره سازی استفاده می شوند.

عملیات کنترل معدن از انواع مختلفی از تجهیزات استفاده می کند که اغلب با استفاده از فرمت ها و رابط های مختلف کار می کنند. ابزار دقیق کارایی عملیات استخراج خودکار را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد فرآیندهای متعددی از جمله خرد کردن، آسیاب کردن، شناورسازی، غلظت و بارگذاری را نظارت کنید.

به عنوان مثال معدن نیکل و کبالت

با ظهور فناوری های جدید، مواد خام بیشتری مانند کبالت و لیتیوم باید استخراج شود. این مواد به طور گسترده در ساخت باتری های Li-Ion استفاده می شود.

کبالت همچنین برای ایجاد بسیاری از چیزهای دیگر از جمله آهنرباهای قدرتمند، ابزارهای برش و آلیاژهای قوی برای موتورهای جت استفاده می شود.

لیتیوم یکی از فلزات کلیدی است که انقلاب پیشرفته فعلی را به پیش می برد. این فلز نقره ای سبک که در معادن سنگ سخت و دریاچه های نمک یافت می شود، جزء حیاتی باتری های لیتیوم یونی است. این باتری ها تلفن های همراه، نوت بوک ها و بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر را تامین می کنند. همچنین عنصر اصلی در باتری های بزرگتر است که باتری های هیبریدی و برقی را شارژ می کنند.

ابزار دقیق مورد استفاده در صنعت معدن

 انواع ابزار دقیقی که اغلب برای کنترل و نظارت معدن استفاده می شود عبارتند از ابزار دقیق سطح نقطه ای، ابزار دقیق سطح پیوسته، ابزار دقیق اندازه گیری سطح بدون تماس، گیج های فشار و دما و کنترل اتوماسیون.

 فلومترها: مزایای استفاده از دبی سنج های مغناطیسی در عملیات معدن. عملیات استخراج شامل یک فرآیند پیچیده است که نیاز به اندازه گیری دقیق و کنترل پارامترهای مختلف دارد. فلومترهای مغناطیسی به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای اندازه گیری دقیق نرخ جریان مایع در کاربردهای معدن ظاهر شده اند که دبی مایعات را اندازه گیری می کنند. برنامه های کاربردی این تجهیز  را می توان دقیقاً مطابق با نیازهای شما تنظیم کرد.

آیا شما نیاز به اندازه گیری گالن در دقیقه دارید یا لیتر در ثانیه. اطمینان از تکرارپذیری و ثبات محصول

ابزار دقیق سطح: ابزار دقیق سطح مستمر و نقطه ای شامل طیفی از شناورها، پروب ها و سوئیچ ها برای اندازه گیری و نظارت بر سطح سیال در مخازن نگهدارنده و سایر سلیوهای نگهداری مواد می باشد. سطح سنج های ، اولتراسونیک، راداری ،را در این کاربرد در صنایع معدنی و معدن دیده ایم.

با تجمع گرد و غبار و مقداری تراکم موجود، فناوری هایی که قابلیت خود تمیز شوندگی ندارند، برای حفظ یک سیستم قابل اعتماد تلاش می کنند. فرکانس های مافوق صوت که بسیار بالا هستند مانند 30 کیلوهرتز، 40 کیلوهرتز، 50 کیلوهرتز و 70 کیلوهرتز خود تمیز نمی شوند، زیرا موج فشار با هر پالس از این فرکانس ها بسیار کم است. این اشتباه با تعیین ابزار بر اساس محدوده به جای اینکه محیط عملیاتی چقدر بد باشد، رخ می دهد.

رادار به تصفیه هوا با هوای ابزار خشک نیاز دارد. لیزر نیاز به محافظت دارد. اگر لنز خراشیده شود ابزار از کار می افتد. لیزر همچنین باید با هوای ابزار تمیز شود تا لنز بدون گرد و غبار باقی بماند. مایکروویو کار خواهد کرد، اما فقط به عنوان یک سوئیچ. اگر سطح گرد و غبار بسیار کم باشد، فوتوالکتریک کار خواهد کرد، که اینطور نیست. سوئیچ شیب فقط به عنوان یک سوئیچ سطح بالا کار می کند اما در برابر خرابی ایمن نیست.

یک فناوری غیر تماسی، مانند فرستنده صوتی 20 کیلوهرتز، به دلیل پرتو باریک، قابلیت خود تمیز شوندگی، تحت تأثیر نویز پس زمینه در سنگ شکن، بهترین انتخاب است و از میان گرد و غبار می بیند. مبدل های آکوستیک توانایی دیدن از میان گرد و غبار را دارند.

اندازه ذرات گرد و غبار موجود در سیستم تعلیق میکرون است. توانایی یک فرکانس خاص برای دیدن غبار توسط طول موج فرکانس کنترل می شود. 20 کیلوهرتز دارای طول موج 16 میلی متر است و می تواند ذرات را در حالت تعلیق کمتر از 1.6 میلی متر ببیند.

با کنترل “Choke Feed” به سنگ شکن، می توانیم سایش و پارگی سنگ شکن را به حداقل برسانیم و همچنین راندمان عملیاتی را افزایش دهیم. یک مخروط لاستیکی پلی اورتان برای کاهش شکستگی ناشی از سنگ پرنده نیز پیشنهاد می شود.

ابزار دقیق سطح
صنعت معدن

ابزار دقیق دما:  دانستن دمای مواد معدنی در فرایند استخراج و فراوری بسیار حیز اهمیت می باشد . این شرکت  طیف وسیعی از ابزار دقیق دما از جمله سنسورها ی کوره ها  را برای نظارت بر فرآیندهای تغلیظ و اطمینان از تولید و نگهداری مواد اولیه و محصولات نهایی در دماهای مناسب ارائه می دهیم.

ابزار دقیق دما
ابزار دقیق فشار

ابزار دقیق فشار: انواع مختلفی از گیج ها، فرستنده ها و حسگرها برای اندازه گیری و نمایش چگالی، نرخ جریان، سطح سیال و موارد دیگر استفاده می شود. این ابزارها با نظارت بر عملکردهای حیاتی و ارسال سیگنال در جایی که فشار به سطوح پایین یا زیاد می رسد، به بهبود ایمنی و کنترل کیفیت کمک می کند.